Gymnázium Teplice
Hlavní menu
Úvod
Petr Kostohryz: Pomáhat je návykové
RNDr. Zdeněk BERGMAN
13.03.2018 16:23:54
Petr Kostohryz: Pomáhat je návykové

13. března 2018 na Gymnáziu Teplice představil septimánům práci humanitární organizace pan Petr Kostrohryz, vedoucí mise humanitární pomoci, toho času v Iráku. Absolvent Gymnázia Teplice z roku 1991 mluvil o své práci jako droze, která naplňuje a nepustí, když jsou brzy vidět konkrétní výsledky svého úsilí. 

Jako jeden z mála se jí věnuje soustavně a nepřerušeně již od roku 2001, což je český unikát. V přednášce nás P. Kostohryz  uvedl do geopolitických souvislostí Blízkého Východu, složitostí mírových řešení (vyjádřil naději na pevnější konstituci Iráku a ukončení války v Sýrii a zároveň připomněl současnou tragickou situaci v Jemenu) a každodenní nutností jednat s ozbrojenci, třeba s Al Kaidou, Islámským státem, aby mohla být pomoc doručena potřebným. Konflikty vedoucí k válkám svědčí o neschopnosti se domluvit, navzájem se vyslechnout. Po občanských válkách v Iráku a Sýrii zeje černá díra několika bilionů dolarů.

Ač přichází běžně do kontaktu se smrtí a bídou, situaci České republiky empaticky sleduje zpovzdálí a trápí ho neschopnost politických elit spojovat občany a jít jim příkladem.

Martin Rak

Petr Kostrohryz v DVTV

Petr Kostohryz - blog v Respektu

Petr Kostohryz na GT