Gymnázium Teplice
Hlavní menu
Úvod
Umělecké střevo v kasárnách a Róna U Zvonu
RNDr. Zdeněk BERGMAN
11.10.2017 21:15:24
Umělecké střevo v kasárnách a Róna U Zvonu

11. října 2017 se třída 5.D vydala do Prahy prozkoumat, jestli má nebo nemá umělecké střevo. Před desátou hodinou třída dorazila do Karlínských kasáren, kde tento týden probíhá festival 4+4 dny. Je to prý největší komplex budov v Praze a čeká jej obrovská rekonstrukce, při které se promění v justiční palác.

To je ale hudba příštích nejméně 10 let. Právě teď jsou zde ale vystavena díla mnoha českých výtvarníků. Kurátorský záměr s lávkami nad zemí mezi díly a místnostmi označili někteří studenti za "dobrodrůžo", protože od prvního pohledu prostor nevypadal rozhodně jako galerie umění. Teprve příští dny nám ukáží, zda návštěva motivovala nějaké studenty k účasti ve středoškolské soutěži Máš umělecké střevo?

Z kasáren jsme se přesunuli metrem na Staroměstské náměstí, kde jsme se průvodkyní Lucií nechali provést úžasnými prostory starobylého Domu U Kamenného Zvonu, kde se údajně narodil Karel IV. Nyní zde probíhá výstava slavného českého sochaře Jaroslava Róny, autora mnoha známých památníků, 

který letos slaví své šedesátiny. Výstava představuje jeho díla z let 1997 - 2017. Přestože je Róna apriori sochař, výstava obsahuje kromě soch i mnoho jeho maleb a kreseb, které se nám velmi líbily, soudě podle množství fotek, kterými se určitě právě teď studenti prezentují na sociálních sítích.

Mgr. Radka Manáková

5.D v galerii

5.D v galerii

5.D v galerii

5.D v galerii

5.D v galerii