Gymnázium Teplice
Hlavní menu
Úvod
Cesta kolem světa
RNDr. Zdeněk BERGMAN
09.10.2017 21:54:19
Cesta kolem světa

Fotografie a další dokumenty z cesty hraběte Lažanského z roku 1929 kolem světa daly vzniknout výstavě, která je nyní ke zhlédnutí v ale Gymnázia Teplice. Prohlížet si ji můžete od začátku října až do konce listopadu 2017.

Výstavu vytvořil a nám poskytl Národní památkový ústav Ústí nad Labem. Je zajímavým dokladem o tom, jak se před devadesáti lety cestovalo, jak trávili dovolenou bohaté vrstvy společnosti. Návštěvníci budou mít k dispozici pracovní list.

Zde si můžete přečíst úvodní slovo k výstavě:

Prokop, jediný potomek hraběte Vladimíra Lažanského (1857–1925) a Mechtildy, rozené Waldburg-Zeil-Trauchburg (1867–1912), přišel na svět v roce 1904 jako dlouho očekávaný dědic. Matka zemřela, když byl ještě chlapcem, a stárnoucí otec synka poněkud rozmazloval. V roce 1925 se po smrti starého Lažanského stal Prokop dědicem rozsáhlého majetku, před studiem dával přednost sportu a vedl v Praze bujarý život v kruhu tamní smetánky. Kromě sportu a lovu se mladý hrabě věnoval také cestování a rád amatérsky fotografoval. Snímky dochované v albech i jednotlivě ve svozech ze zámku Chyše (dnes uložené na státním zámku Krásný Dvůr) zachycují jevy odpovídající Prokopovu naturelu. Na fotografiích, které mají charakter momentek, hrabě Lažanský zachycoval své přátele, lovecké trofeje a zajímavá místa, která navštívil. Z cesty kolem světa, kterou připomíná tato výstava, si hrabě kromě velkého množství vlastních záběrů přivezl i snímky z produkce palubního profesionálního fotografa, zaměstnance společnosti HAPAG, který fotografoval převážně památky a následně fotografie distribuoval cestujícím přímo na lodi.

Více zde.